GLOBAL SU ARITIM

 
   
 
Global Arıtım - Ana Sayfa Global Arıtım - Hakkımızda Global Arıtım - Ürünler Global Arıtım - Referanslar Global Arıtım - İletişim Bilgileri

Kum Filtre

Karbon Filtre

Yumuşatma

Demir Mangan Filtre

Demineralizasyon

Ultraviyole Sistemler

Ters Osmoz

Standart Ters Osmozlar

Çelik Filtreler

Yedek Malzemeler

Ters Osmoz Sistemleri

Ters Osmoz Fiyatları

Ters Osmoz Özellikleri

Ters Osmozlar

ULTRAVİYOLE SİSTEMLER

 

Ultraviole ile dezenfeksiyon, suya bir kimyasal veya oksidant ilave etmeksizin, mikroorganizmaların dezenfeksiyonunu sağlar. Düşük basınçlı civa lambası kullanılarak kısa uv dalgaları üreten dezenfeksiyon sistemi, bakteri, protozoa, virüs, küf, mantar, alg ve bunların yumurtalarını etkisiz hale getirir.

Ultraviyole sistemlerinde alüminyum yada paslanmaz çelik bir yatak, lambayı sarar ve bu yataktan geçen su Ultraviyole ışınlarının bombardımanına uğrar. Ultraviyole sisteminin çalışma prensibi, mikroorganizmaların DNA ve RNA yapılarını bozarak etkisiz hale getirmektedir.

Ultraviyole Sistemler Resimleri

 

Ultraviyole dezenfeksiyonunun tam olarak gerçekleşebilmesi için suyun bulanık ve renkli olmaması gerekir.Bu yüzdende genelde Ultraviyole öncesinde 5 micronluk filtre tavsiye edilir. Mikropları öldürme kapasitesi zaman geçtikçe azalır ve yaklaşık yılda bir kez lambasının yenilenmesi tavsiye edilir.

Ultraviole sistemlerin geneli paslanmaz çelik bir gövdeden (ışın odası) oluşmaktadır. Ultraviole lambası ise bu odanın içine yerleştirilen quartz camın içinde bulunmaktadır. Sistemin çalışması ise elektrik akımı ile Ultraviyole lambasının yanması ve verdiği dalga boyu ile suda bulunan organizmaları etkisiz hale getirilmesidir.

Ultraviyole Sistemler Resimleri

Ultraviole sistemi seçerken;

1- İhtiyaç duyulan saatlik pik debi,
2- Lamba adedi ve lambaların güçleri,
3- Etkin ışın odası hacmi,
4- Suyun geçirgenliği çok önemlidir.
Buradaki parametreler doğrudan ultraviole sistemin verimini ve çıkış suyu kalitesini belirlemektedirler.

 

Ultraviyole Sistemler Resimleri

Ultraviyole Işığı

Ultraviyole ışığı kullanımı, doğayı taklit etme teşebbüsü olarak tanımlanabilir. Güneş ışığı, suda bulunan bazı bakterileri yok eder. Su, Ultraviyole ışığına maruz bırakılırsa, patojenler yok edilir. Yalnız bu arıtımda suda bulanıklık ve renk olmamasına dikkat edilmelidir. Ultraviyole ışığı suya hiçbir şey ilave etmemekle birlikte bazı tat ve koku problemlerinin ortaya çıkması konusunda çok küçük bir olasılık vardır.

Ultraviole dozajı mikrowatt.saniye / cm2 (uWs/cm2) olarak ölçülür. Mikrowatt değeri arttıkça, doz artar, temas süresi arttıkça, doz daha etkin olur. Bu yüzden ışın odası hacmi ve kullanılan enerji dozu çok önemlidir.
 

Ultraviyole Sistemler Resimleri

Ultraviyole’nin avantajları ;

1- Düşük işletim maliyeti,
2- Düşük temas süresi,
3- Tatsız ve kokusuz olması,
4- Suya bir kimyasal eklenmemesi.

Ultraviyole Sistemler Resimleri

Ultraviyole’nin dezavantajları ;

1- Düşük nüfuz etme gücü,
2- Bulanıklıkla engellenebilmesi, (ön arıtma ihtiyacı)
3- Tüp üzerinde ince bir tabaka oluşması,
4- Ultraviyole lambasının zamanla gücünü kaybetmesi.

Ultraviyole ve Hidrojen peroksit ile Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon ürünleri, içme suyu kalitesinin yönetiminde karşılaşılan oldukça yaygın bir problemdir. Suyun dezenfeksiyonu yöntemi olarak, klorlama yerine Ultraviyole + hidrojen peroksit kullanımı denenmiştir. Dayanımı ve dezenfeksiyon gücünü, su ağının 1 km uzunluğu boyunca korunmuştur. Bu ağ boyunca, farklı debiler ve farklı kirlilik konsantrasyonları bulunmaktadır.

Deneysel adımda, su ağında Ultraviyole ışığının engellenmesi olmaksızın hidrojen peroksitin dayanımına arttırmak amaçlanmıştır. Daha sonra, Ultraviyole + HP’nin yeterliliği sınanmıştır. Yüksek HP konsantrasyonları kullanılmıştır. Ultraviyole lambaları 40 dakika boyunca açık tutulmuş ve Ultraviyole lambası her 100 km’de bir yerleştirilmiştir. Bunun sonucunda da mikrobiyolojik arıtımın, çok kısa sürelerle başarılı bir biçimde yapıldığı görülmüştür.

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslar | Ürünler | İletişim | Sudaki Kirleticiler | Arıtım Yöntemleri | Suyun Tanımı | Suların Nitelikleri

                                                                                                                                                                                                                                                                              Kurumsal İnternet Web Tasarım

 
replica hermes birkin, celine boston bags, louis vuitton outlet, canada goose outlet online, Canada goose Oultet sale Cheap online Discount Canada Goose Canada Goose deal louis vuitton handbags Moncler Homme Galeries christian dior Sale woolrich Moncler soldes hermes replica belt celine handbags replica prada handbags outlet canada goose jacket outlet celine handbags outlet canada goose online shop prada handbags online hermes men purse trong>Canada Goose Jackets