GLOBAL SU ARITIM

 
   
 
Global Arıtım - Ana Sayfa Global Arıtım - Hakkımızda Global Arıtım - Ürünler Global Arıtım - Referanslar Global Arıtım - İletişim Bilgileri

Kum Filtre

Karbon Filtre

Yumuşatma

Demir Mangan Filtre

Demineralizasyon

Ultraviyole Sistemler

Ters Osmoz

Standart Ters Osmozlar

Çelik Filtreler

Yedek Malzemeler

Ters Osmoz Sistemleri

Ters Osmoz Fiyatları

Ters Osmoz Özellikleri

Ters Osmozlar

SUDAKİ KİRLETİCİLER

 

RENK, KOKU VE BULANIKLIK
Genel olarak içme ve kullanma sularının istenmeyen vasıflarıdır. Analizlerde görünüş ve biçim olarak belirlenir. Havalandırma, dinlendirme, çöktürme ve filtre etme işlemleri ile giderilir. Sudaki bulanıklığın neden olduğu bir hastalık vb olmamasına rağmen; suların bulanık olması suda baska kirleticilerin olduğuna işarettir.

İLETKENLİK
Suyun içerdiği çözünmüş iyonların miktarını belirler. Su saflaştıkça iletkenlik azalır. Birimi direnç biriminin tersi olup, µS/cm ‘dir. Özellikle; elektronik, cam, boyahane, akü, laboratuar vb. sektörlerde düşük iletkenliğe sahip sular istenmekte yada sular buna göre arıtılmaktadır.


TOPLAM ÇÖZÜNMÜŞ KATI MADDE
Suda çözünmüş tüm katıların toplamını gösterir ki, iletkenlik ile aralarında ½ ye yakın bir doğru orantı vardır.

pH DEĞERİ
pH suyun içerdiği hidrojen (H+) iyonlarının eksi logaritmasıdır.    

Ham suyun pH’ını, çözünmüş olarak bulunan karbonat, bikarbonat ve karbondioksit belirler. Sularda istenen pH değeri kullanım noktasına göre 5,5 ile 8,5 arasında değişir.

ALKALİNİTE
Suyun içerdiği hidroksit, karbonat ve bikarbonat suyun alkalinitesini (bazlığını) oluşturur. Alkalinite, P (fenol ftalein), M (metil oranj) alkaliniteleri ile belirlenir. P ve M değerlerinden çıkılarak suyun içerdiği hidroksit, karbonat, bikarbonat miktarı bulunur.
DEMİR
Suya renkli ve tortulu bir görüntü verir. Buhar kazanlarında tortunun temel kaynağıdır. Tekstil, deri ve kağıt sanayiinde sorunlar yaratır.Bunun dışında tüm kullanımlarda; tesisatta ve son kullanım noktalarında tıkanma, renk, koku gibi sorunlara neden olur.

SİLİS
Buhar kazanlarında ve soğutma kulelerinde silikat taşı yapar. Kazan suyunda biriken silikatların buharla taşınmasından buhar türbinlerinin kanatlarında birikinti oluşturarak, buhar türbinlerinde hasarlar oluşturur. Kazanlarda oluşan ısı kayıplarının başlıca nedenlerindendir.
ASKIDA KATI MADDELER
Suda çözünmeyen maddeler olarak ifade edilir. Kullanım noktalarında birikintiler ve tıkanmalar oluşturur.

SERTLİK
Sert su kalsiyum, magnezyum veya ikisinin karışımını içeren jeolojik katmanlardan gelen sudur. Suyun içerdiği çözünmüş kalsiyum ve magnezyum tuzları, suların sertliğini belirler. Suların sertliği, uygulamada yaygın olarak içerdikleri sertlik veren maddelerin CaCO3 cinsinden miktarı ile (yani mg/L CaCO3 olarak) belirlenir.

Sertlik İkiye Ayrılır:
Geçici sertlik (alkali sertliği)
Kalıcı sertlik
Geçici Sertlik; suyun içerdiği kalsiyum ve magnezyum bikarbonat tuzlarının miktarını belirler. Su ısıtıldığı zaman geçici sertlik veren maddeler karbondioksit vererek ayrışır. Kalsiyum karbonat ve magnezyum hidroksit çökerek ayrılır. (Bunların çözünürlükleri sıcaklıkla ters orantılıdır.) Bu şekilde ısıtılarak giderilen sertliğe geçici sertlik denir.

   
Kalıcı Sertlik; Magnezyum ve kalsiyum sülfat, klorür ve nitrat tuzlarından oluşan sertliğe ise kalıcı sertlik denir. Kalıcı sertlik veren maddeler ısı ile ayrışmaz. Bu tuzlar nötr olup, alkalite oluşturmaz ve ısı aktarım yüzeylerinde sert birikinti oluştururlar. Bu nedenle katma suyunda sertlik istenmez.

Geçici sertlik; ile kalıcı sertliğin toplamına, toplam sertlik (TH) denir. Sertlik magnezyum ve kalsiyum tuzlarından oluştuğundan bazen magnezyum ve kalsiyum sertliği diye de ikiye ayrılarak tanımlanabilirler.

Suyu sert yapan maddeler; Yeraltı sularından çözünen kaya ve minerallerdeki Ca ve Mg iyonları, suyun sert olmasına neden olur. Bölgedeki toprak yapısına göre su, 4 Fr sertliğinden 180 Fr sertliğine kadar çok farklı kireç değerleri içerebilir.

Sertlik ölçümü; Sertlik, ya CaCO3 türünden yada Fr sertliği türünden belirtilir. Diğer birimler aşağıda verilmiştir.

Fr : Fransız sertliği, dH : Alman sertliği, İs : İngiliz Sertliği
   
   

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslar | Ürünler | İletişim | Sudaki Kirleticiler | Arıtım Yöntemleri | Suyun Tanımı | Suların Nitelikleri

                                                                                                                                                                                                                                                                              Kurumsal İnternet Web Tasarım

 
hermes replica birkin, celine tote handbags, replica designer handbags, outlet canada goose, Canada Goose sale Canada Goose expedition Canada Goose 2015 darlenemccoy www.azaadsource.com replica hermes bags Discounted Canada Goose moncler austria hermes kelly bag celine trapeze bags prada bags outlet canada goose parka cheap celine replica canada goose expedition parka prada cheap hermes replica bag trong>Canada Goose sale