GLOBAL SU ARITIM

 
   
 
Global Arıtım - Ana Sayfa Global Arıtım - Hakkımızda Global Arıtım - Ürünler Global Arıtım - Referanslar Global Arıtım - İletişim Bilgileri

Kum Filtre

Karbon Filtre

Yumuşatma

Demir Mangan Filtre

Demineralizasyon

Ultraviyole Sistemler

Ters Osmoz

Standart Ters Osmozlar

Çelik Filtreler

Yedek Malzemeler

Ters Osmoz Sistemleri

Ters Osmoz Fiyatları

Ters Osmoz Özellikleri

Ters Osmozlar

KARBON FİLTRE

 

Aktif karbon, sularda; renk, tat, koku giderici olduğu gibi çözülmemiş organik ve organik olmayan kirliliklerinde arıtılmasında kullanılmaktadır. Aktifleştirme işlemi ile yüzey alanı yaklaşık 100 kat arttırılan karbon mineralleri, organik maddeleri absorbe ederek filtre ederler. Yoğunluğu çok düşük olan karbon mineralleri iki çeşittir.

GAC (Granular Activated Carbon) :Granül aktif karbon

PAC (Powdered Activated Carbon) : Toz aktif karbon

Aktif karbon üretilmesinde en yaygın kullanılan hammaddeler; hindistan cevizi kabuğu, kömür, odun ve petrol artıklarıdır. Aktifleştirmede kullanılan hammaddelerin çoğu, işlenmemiş halde normal olarak 10 - 20 m2 / gram iç

Karbon Filtre Cihazı Resimleri

 

yüzey alanına sahiptirler. Aktifleştirme işlemi, karbonun buhar kullanılarak kontrollü bir oksitlenmeye maruz bırakılması ve böylece, iç yüzey alanının yüksek ölçüde gelişmiş duruma ulaşmasıdır.

İç yüzey alanının 700-1500 m 2/gram arasında artışı, proses koşullarına ve kullanılan hammaddenin cinsine bağlıdır. İç yüzey alanı değişik çaplardaki deliklerin çok gelişmiş bir şebekesi ile meydana gelir. Tüm aktif karbonlar yapılarında; mikro, meso ve makro deliklerin karışımlarını bulundururlar.

Karbon Filtre Cihazı Resimleri

 

Kimyasal reaksiyon

Sudaki klorun denge durumu, suyun pH derecesine bağlıdır ve aşağıdaki şekilde değişir.

PH 3'den az : hipoklorür asiti (HOCl) ve önemli miktarda klor (Cl 2)mevcuttur.

Karbon Filtre Cihazı Resimleri

 
PH 4-7 arası :hipoklorür asidi (HOCl) daha fazladır ve suda serbest halde bulunan klor,  yüksek PH değerinin azalmasına yol açar.

PH 7'den fazla : serbest hipoklorit iyonları; (OCl) gittikçe artar.

Klordan arındırma yarı değeri; aktif karbonun kloru arındırma yeteneği, sıklıkla klordan arındırma yarı değer testi (alman standardı DIN 19603) ile nitelendirilir. Bu test, verilen bir debi değerine karşılık , klor konsantrasyonunu yarıya düşürmek için karbonun sahip olması gereken yatak derinliğini belirler.
 

Karbon Filtre Sistemleri

Karbon filtrelerin dizaynında dikkat edilmesi gereken hususlar;

1- Filtre işleminde kullanılan aktif karbon mineralinin fiziksel ve kimyasal özellikleri,

2- Suyun aktif karbon ile olan temas süresi (mineral miktarı),

3- Mineral tankının çapı (Suyun geçiş hızı),

4- Otomasyon valfi yapısı (Tesisat çapı, geri yıkama debisi)

Sistemi oluştururken; kullanılması gereken otomasyon, mineral, mineral tanklarının boyutları gibi noktalara dikkat

Karbon Filtre Cihazı Resimleri

edilmeli ve sistem bu dizayn parametrelerine göre hesaplanmalıdır. Bu sistemler de; tekli, dublex ve triplex olmak üzere üçe ayrılır, aşağıda bu cihazlara ait teknik özellikleri görebilirsiniz. Sistemlerde hamsudaki serbest klor ve toplam organik madde konsantrasyonu, saatlik ve günlük debiler çok önemlidir. Sistem ihtiyaca göre dizayn edilirken hangi sistemin daha ekonomik olduğu kontrol edilmelidir.

Aktif karbon filtrelerde de diğer sistemlerde olduğu gibi PE gövdeli tanklar yada epoksi kaplı çelik tanklar kullanılmaktadır. Sistemlerde değişen tek nokta ise otomasyon sistemlerinin çalışma prensipleridir. Zaman kontrollü, hacim kontrollü, elektronik panel kontrollü (mikroprosesör), pnömatik yada manuel olabilen bu sistemler her iki tank modelinde de kullanılabilmektedir.
 

Karbon Filtre Sistemleri Teknik Özellikleri

Tekli Sistemler

Bir otomasyon valfi ve bir gövdeden oluşan bu sistemler; su kullanımının günlük debi olarak az olduğu noktalarda tercih edilir.

Dublex Sistemler

Sistem bir otomasyon valfi ve iki gövdeden oluşmaktadır. Daha yüksek debi ihtiyaçlarında ise, sistem iki otomasyon valfi, iki gövdeden oluşur. Bir cihaz serviste yumuşak su verirken diğer

Karbon Filtre Cihazı Resimleri

cihaz geri yıkama (rejenerasyon) yapmaktadır. Genel olarak saatlik pik debin yüksek olduğu yerlerde tercih edilir. Sudaki klor ve organik madde miktarı yüksek olduğunda da mineral miktarını sağlamak için dublex sistem tercih edilebilir.

Triplex Sistemler

Üç otomasyon valfi ve üç gövdeden oluşan bu sistemlerde; iki cihaz serviste iken bir cihaz geri yıkama yapmaktadır. Karbon filtrelerde çok nadiren kullanılan bu sistemler suda bulanıklığın da bulunduğu durumlarda kum filtre kullanılmıyor ise tercih edilir. Daha sık geri yıkama yapıldığı için sistem karbon adsorbsuyonu düşmektedir.
 
Karbon Minerali Fiziksel / Kimyasal Özellikleri
 
 SPESİFİKASYONLAR A100 A200
Minimum iyot endeksi 8x30 12x40
Minimum metilen mavisi 850 850
Mesh US serisi granülametrik dağılımı 200 200
> 8 mesh (2.35 mm) (%) maksimum 15 -
> 12 mesh (1.70mm) (%) maksimum - 5
<30 mesh (600 mikron) (%) maksimum 4 -
<40 mesh (425 mikron) (%) maksimum - 4
Efektif Boyut 0.8 - 1 0.6 - 0.7
Minumum aşındırma indeksi 75 75
Ambalaj nemi % maksimum 2 2
     
  A100 A200
Spesifik toplam alan(N2 BET metodu) m2/g 900 900
Yatak yoğunluğu (ters yıkama ve boşaltma yapılmış g/1 500 500
Partikül yoğunlığu (suda yıkanmış) g/1 1.25 1.25
Ortalama partikül çapı,mm 1.6 1.0
Uniformita katsayısı 1.8 2
Klor yarılanma yüksemliği (DIN 19603)cm 2.9 2.2
Mikro kirlenme yükle, atrazin 1 mikrog/1, mg/g 20 20
Trikloretilen 1 mikrog/1, mg/g olarak 80 80
 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Referanslar | Ürünler | İletişim | Sudaki Kirleticiler | Arıtım Yöntemleri | Suyun Tanımı | Suların Nitelikleri

                                                                                                                                                                                                                                                                              Kurumsal İnternet Web Tasarım

 
hermes messenger handbags, celine tote bags, replica designer handbags, outlet canada goose, cheap canada goose online outlet Canada Goose men jacket Canada Goose Men jacket louis vuitton replica Moncler high quality celine Newest Canada Goose Moncler Pas Cher Soldes hermes kelly handbags celine outlet prada clutch bags canada goose Coats celine handbags cheap canada goose vest sale prada replica hermes birkin handbags trong>Canada Goose sale